Mexiko

Zihuatanejo (Mexiko)Mexiko, celým názvem Spojené státy mexické, najdete ve Střední Americe. Jde o zajímavou zemi, která rozhodně má co nabídnout. Užít si zde můžete dovolenou na pláži, ale je tu i mnoho historickým památek a vypravíte-li se mimo letoviska, bude vám dopřáno i poznání mexické kultury a specifik. V Mexiku žije cca 100 milionů obyvatel, mluví se zde španělsky a jako měnu si připravte mexické peso.

Mexiko je velmi různorodé, zvláštní a mystické. Je to především historie, která je od naší tolik odlišná, co dělá tuto zemi tak záhadnou. Řekne-li se Mexiko, první, co se každému určitě vybaví jsou sombrera, ponča a ostrá jídla s velkým množstvím fazolek. Tento pohled na typického obyvatele Mexika nám dávají westernové filmy. Ovšem jenom takovéto Mexiko už dávno není. Je to nádherná země s hlubokými tradicemi a zvyky, bohatou kulturou a unikátní historií.

Mexiko se skládá ze 31 států a ačkoliv patří mezi hojně vyhledávaná místa pro strávení exotické dovolené, nemůže se zrovna moc lidí z České republiky pochlubit tím, že by tuto nádhernou zemi navštívili. Mezi největší lákadla Mexika můžeme zařadit například jedinečné pozůstatky po indiánských kulturách, bujná vegetace, rozpálené pláže a žhnoucí slunce nad křišťálově čistým a průzračným mořem, které vábí tisícovky turistů jako mouchu mucholapka.

Kromě již zmiňovaných vyhledávaných pozůstatků Mayů, Aztéků a jiných kmenů, je dalším oblíbeným centrem hlavní město Mexika Ciudad de México, nebo také Mexiko City. Můžeme ho směle zařadit mezi jedno z mála měst, kde se jemně snoubí moderní design s tradicí a historickými budovami. Město tvoří jeden ze třiadvaceti státotvorných územně-správných celků a rozprostírá se tak na obrovské ploše, z čehož logicky plyne, že možností pro ubytování se je zde nespočet.

Nejjednodušším způsobem, jak se do Mexika dostat, je letecká doprava. Vlivem stále rozšířenějších, nízkonákladových leteckých společností Vás vyjde nejlevnější možná letenka pouze na několik tisícovek. Doprava přímo po Mexiku je poněkud odlišná od té u nás. Každé větší městečko v Mexiku má vlastní letiště a tak se vzdálenosti mezi jednotlivými vzdálenějšími městy překonává opět letecky. Ceny letenek nejsou nijak přemrštěné, dovolit si takto cestovat může v Mexiku každý. Linky mají pravidelné odlety několikrát týdně. Na něco jako vlakovou dopravu tady můžete zapomenout. Na Kalifornském poloostrově existuje asi je jedna jediná trať, po které se onen železný oř prohání. Daleko častěji tu narazíte na dálkové autobusy.

V Mexiku se anglicky prakticky nedomluvíte. Hovoří se zde španělsky a občas také některými pozůstalými indiánskými dialekty. Proto je před cestou do této jedinečné země určitě lepší naučit se pár španělských frází, které můžete v případě nutnosti použít.

Při letu do Mexika rozhodně počítejte s časovým posunem. Podle toho, do které části státu letíte, dělá tento posun 7 až 8 hodin zpátky.

Dovolená v Mexiku

Mexiko nabízí několik mezi turisty velmi oblíbených destinací pro dovolené a poznávací pobyty. Díky četným kulturním a historickým památkám a množství krásných pláží je ideálním místem pro odpočinek, ať již upřednostňujete lenošení u vody nebo aktivní odpočinek na cestě za památkami. Před samotnou cestou byste si měli určitě zjistit, jaké doklady budete potřebovat, zda je povinné některé z očkování, zásadní striktně dodržované tradice či zákony apod.

Vízová povinnost v Mexiku byla pro občany České republiky, stejně jako pro mnoho dalších občanů ostatních států, zrušena. Pro vstup do Mexika tedy potřebujete platný cestovní pas. Jeho platnost musí být ale ještě půl roku po návratu z Mexika domů. Počítejte také jako u většiny zemí s kontrolou na imigračním úřadě.

Zákonem stanovené povinné očkování není žádné. Proto je to čistě jenom na Vás. Obvykle se doporučuje nechat se očkovat alespoň proti hepatitidě typu A a hepatitidě typu B. Špatným tahem pro Vás zaručeně nebude ani cestovní pojištění. V případě potřeby se ošetření u soukromého doktora poněkud prodraží.

Nejčastějšími cíli poznávacích zájezdů či dovolených jsou hlavně oblasti Acapulco, Cancún, Ciudad de México (hlavní město), Playa del Carmen, Riviera Maya či poloostrov Yucatan. V případě, že Vám budou odcizeny doklady, je nutné tuto skutečnost nahlásit na český konzulát, kde by Vám měli být vystaveny dočasné náhradní cestovní doklady pro návrat do České republiky. Běžná délka zájezdu do Mexika se pohybuje kolem osmi až třinácti dnů. Většinou je v ceně zájezdu také ubytování v jednom z luxusních hotelů a strava ve formě all inclusive. Některé cestovní kanceláře dokonce nabízejí okružní plavby kolem pobřeží střední Ameriky se zastávkami a celodenními výlety po předem stanovených místech.

Letenky a ubytování

Mexiko je rozlehlá země s nesčetným množstvím památek, kulturního dědictví i hlubokých tradic a zajímavostí. Každoročně zde stráví svou vysněnou dovolenou přes 20 milionů turistů, kteří se ubytovávají v některém z více než dvou tisíc hotelů a ubytovacích zařízení. Nejideálnějším obdobím, kdy Mexiko navštívit, je v průběhu trvání našeho zimního období, kdy je v Mexiku období sucha. Teploty jsou zde poměrně vysoké a téměř vůbec zde neprší. Období dešťů začíná na jaře a trvá až do podzimu. Ačkoliv jsou teploty pořád ještě velmi příjemné, často zde prší. Zato se ale nemusíte nikde tlačit ani mačkat ve frontě turistů, kterých tu je požehnaně hlavně v období sucha.

Mexiko nabízí snad všechny možné typy ubytování, od nejdražších pětihvězdičkových hotelů, až po nejlevnější kempy. Nenechte se ale zmást. Označení pomocí hvězdiček většinou vůbec neodpovídá komfortnosti a vybavení hotelu, ale spíše ceně. Nejlepší a cenově také dražší hotely najdete v turistických destinacích na pobřežích. Všeobecně nejvíce využívanými hotely v Mexiku jsou ty tříhvězdičkové, které nabízejí průměrné ubytování, vlastní koupelnu a televizor.

Dalším, o něco levnějším typem ubytování jsou takzvané mládežnické hostely. Tyto hostely najdete především v Mexico City a cena se samozřejmě odvíjí od vybavení. Nejlevněji Vás zde vyjde přespání ve společné noclehárně, ovšem za absolutní ztrátu soukromí.

Počítáte-li s delším pobytem, zajistěte si spíše ubytování v apartmánu. Vyjde Vás levněji a zajistí Vám také soukromí a určitý stupeň pohodlí. To se samozřejmě také projeví na ceně. Získáte tím ale ubytování v bytečku či domku s několika místnostmi, kuchyňkou, koupelnou a toaletou.

Pro nás, Evropany, je prakticky jedinou možností jak se do Mexika dostat, využití letecké dopravy. Nejlevnější letenky do Mexika se pohybují nejčastěji kolem dvaceti tisíc korun včetně zpáteční letenky a dalších poplatků. Budete-li mít štěstí, podaří se Vám ušetřit nemalá částka na letence v akci nebo na zájezdu last minute.

Města

Nyní se seznámíme s několika významnými mexickými městy:

Mexico City
Monterrey (Mexiko)Mexiko City (nebo také Ciudad de México) je hlavním městem Mexika. Žije zde 24 milionů lidí a má rozlohou kolem 1 500 kilometrů čtverečních, což z něj dělá největší město světa. Mexico City je velmi zvláštním místem. Leží ve vnitrozemských horách, ve výšce dvou tisíc kilometrů. Jeho ovzduší přitom patří mezi jedno z nejznečištěnějších na světě. I přesto patří k nejvyhledávanějším oblastem pro dovolené a poznávací zájezdy. Je kulturním i politických centrem a skýtá množství historických památek i výkřiků moderní architektury.

Mexico City bylo vybudováno na troskách prastarého a slavného aztéckého města Tenochtitlánu. I přes svou gigantnost má Mexico City kupodivu historický střed, kolemž něj je soustředěno nejvíce památek jako například Templo Mayor (Veliká svatyně) – pozůstatek Aztéků, nebo mnoho památek na španělské dobyvatele, kteří bez pochyby zanechali na architektuře města obrovský vliv.

Pokud byste chtěli projít alespoň většinu památek a zajímavých míst v Mexico City, nestačil by Vám na to asi ani měsíční zájezd. Město je opravdu rozlehlé a od doby prvních civilizací se zde zachovalo mnoho pamětihodností.

V Mexico City se nevyskytne problém se sháněním ubytování. Vždycky tu nějaké najdete. Větším problémem je zde doprava. Mexico City je doslova proslulé dopravními zácpami a různými komplikacemi.

Budete-li si vybírat ubytování v Mexico City, sami co nejlépe zvažte, kde si jej zvolíte. Město je jedním s největšími sociálními rozdíly mezi obyvatelstvem. Zatímco čtvrti na západní straně města jsou typické širokými ulicemi, vilami a na každém kroku najdete značkový obchůdek, na té východní straně se lidé potýkají s vysokou nezaměstnaností, chudobou, nedostatkem pitné vody a jídla.

Mexico City je zkrátka zvláštním a rozporuplným městem s unikátními památkami, bohatou a nevšední historií, ale také moderním a přepychovým místem zároveň.

Dříve se na místě tohoto města nacházelo aztécké město Tenochtitlán. K památkám, které byste neměli minou, patří především Národní palác a Muzeum Benita Juáreze. Prohlédnete si i mnoho kostelů, první mexický mrakodrap Paseo de la Reforma atd.

Monterrey
Jde o hlavní město mexického státu Nuevo León. Chcete-li se zde pokochat historií a kulturou, máme pro vás několik tipů: Náměstí Ly Granové (je největší na světě), El Museo de Historia, La Basílica del Roble…

Puebla
Puebla leží cca 110 km od Mexico City a je hlavním městem stejnojmenného státu. Město je jedno z nejstarších koloniálních měst v Mexiku.
Prohlédnete si tu mnohé stavby z 16. a 17. století. Dalšími památkami jsou Capilla del Rosario, El Barrio del Artista, katedrála Puebla, Museo Nacional de los Ferrocarriles Mexcanost, ale v Pueblu najdete i pyramidu Cholula.

Merida (Mexiko)Mérida
Mérida představuje hlavní město mexického státu Yucatán. Mérida byla roku 2001 vyhlášena Americkým hlavním městem kultury. Toto město je turisty přitahováno díky svému historickému jádru. Kromě toho je to oáza klidu, ve které si příjemně odpočinete. Zajímavé jsou hlavně mayské památky.

Dalšími významnými mexickými městy jsou např. Guadalajara, Tijuana, Acatepec, Tampico, Morelia, Chihahua…

Letoviska

V Mexiku si můžete užít i nádherné letní dovolené na pláži. Kam konkrétně se za tímto účelem vypravit?

Acapulco (Mexiko)Acapulco
Acapulco je přístavním městem, ale především jde o oblíbené turistické letovisko, do kterého směřuje čím dál více návštěvníků. Letovisko je plně přizpůsobené turistům a budete zde mít veškerý komfort. Jen pokud máte rádi spíše klidnější místa, tak vám Acapulco asi příliš vyhovovat nebude. Turistů je tu skutečně mnoho. Nejznámější a nejnavštěvovanější zdejší pláží je rozsáhlá Playa Hornitos. Doporučujeme vám také podívat se na útesy La Quebrada. Pohled odtud přímo do oceánu je uchvacující.

Mayská riviéra
Dalším oblíbeným místem je Mayská riviéra, která vám nabízí letoviska Tulum, Puerto Aventuras, Akumal…Slunit se můžete např. na Playa del Carman, která je asi ze zdejších pláží nejznámější. Kromě příjemného slunění se lze vydat prozkoumat zříceniny Mayských staveb.

Cancún (Mexiko)Cancún
Cancún najdete na jihovýchodě Mexika na pobřeží Karibského moře. Žije zde kolem 7 milionů obyvatel. Je oblíbenou turistickou destinací, a to nejen díky plážím, ale také díky svému lázeňství. Cancún je velmi luxusním střediskem s nádherně modrým mořem a s bílými plážemi. Dříve, když nebyl tak turisticky významný, byl Cancún jen malou rybářskou osadou. To už je dnes dávno minulostí. I odtud se můžete vydat za Mayskými památkami. Najdete je především v těchto místech: Tulum, Chichén Itz či Uxmal.

Mexiko nabízí i další, méně známá letoviska, ve kterých si můžete užít hezkou dovolenou.

Památky v Mexiku

Jak jsme již zmiňovali, nejstarší památky Mexika pocházejí ze slavného období Mayů a Aztéků, indiánských kmenů, které obývaly dnešní území Mexika a Mexico City. Mezi nejnavštěvovanější památky z tohoto období patří zcela jistě:

Chichén Itzá – oficiálně jeden z divů světa. Chichén Itzá jsou pozůstatky starého Mayského města, nacházejícím se na poloostrově Yucatán. Nejznámější stavbou je zde slavná Kukulkánova pyramida se čtvercovým půdorysem.

Teotihuacán – pozůstatky velmi starého města, které objevili už Aztékové. Město se nazátí několik desítek kilometrů severovýchodně od hlavního města Mexico City a je nezvykle rozlehlé. Podle mexických pověstí je to posvátné a magické místo s mnoha tajemstvími. Podle Aztéků se dokonce jedná o rodiště bohů.

Templo Mayor – v překladu Velká svatyně. Tato unikátní stavba byla objevená náhodou při stavebních pracích v Mexico City.

Pyramida Cholula – jedná se o největší pyramidu na světě, velká část z ní je ukryta pod zemí, délka jejích chodeb přesahuje 8 kilometrů a na jejím vrcholu je postaven kostel.

V Mexiku samozřejmě najdete také další památky i z jiných období. Patří sem například:

Plaza de la Constitución – oficiálně jedno z největších náměstí světa a najdete ho v Mexico City.

Popocatépetl – doposud činná sopka, ležící nedaleko hlavního města. Je druhým nejvyšším bodem Mexika a poslední vulkanickou činnost vykazovala zatím v roce 2000.

Kláštery na svahu Popocatépetlu – oficiální název kulturních památek Mexika na seznamu UNESCO. Těchto klášterů je celkem 14 a jedná se o historicky významné stavby. Jsou postaveny hlavně ve španělském stylu. Jsou to například kláštery San Mateo Apostol, Santo Domingo de Guzmán, San Juan Bautista či San Francisco de Asís.

Mexiko nabízí ještě mnohem více památek, které bychom tu vyjmenovávali ještě několik dní. Nabídku nejatraktivnějších památek Vám nabídne každá cestovní kancelář, ve svých poznávacích zájezdech. Bohužel se opravdu nedá stihnout ani setina ze všech, které Mexiko skýtá, ale i tak si odsud odnesete silné zážitky.

Copyright © 2024 Amerika | Mapa stránek | Tvorba webu
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Vyjeďte si na dovolenou do Rakouska, na Korfudo Bratislavy či do Saint-Tropez. Nebo si udělejte o víkendu volno a vydejte se do Moskvy v Rusku. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku.