Peru a Ekvádor

V tomto článku se seznámíme s dalšími státy Jižní Ameriky. Jsou jimi Peru a Ekvádor.

Peru

Lidé v Peru (Peru)Peru je třetím největším státem v Jižní Americe. Rozkládá se na ploše 1 285 220 km2 a žije zde téměř 30 milionů obyvatel. Úředními jazyky jsou španělština, kečujština a ajmarština. Platí se tu měnou s názvem „peruánský nuevo sol“. Hlavním městem je Lima. Velkou část území tvoří poušť Atacama, pohoří Andy s nejvyšší horou Hascarán a také v Peru najdete největší jezero Jižní Ameriky, kterým je Titicaca. Ze 62% je stát zabrán Amazonskou nížinou. V Peru je několik klimatických oblastí – na pouštích je podnebí suché a chladné, na severní pobřeží jsou občas horká období, podnebí And je ovlivněné nadmořskou výškou a v Amazonské nížině je celoročně horko a sucho.

Turistické cíle

Z turistických cílů stojí za pozornost především:

Lima (Peru)Lima
Lima je hlavním městem Peru. Žije v ní kolem 9 milionů obyvatel. Je to centrum památek a kultury. Prohlédněte si např. náměstí Plaza de Armas, které je památkou na koloniální období. Zajímavá je radnice Cabildo či Arcibiskupský palác. Zamiřte také na náměstí Plaza San Martin.

Pevnost Sacsayhuaman
Tato pevnost pochází z inckého období a pro vás jistě bude vhodným cílem výletu. Pevnost je rozsáhlá a navíc ještě v její blízkosti jsou další čtyři incké ruiny. Nejenže si zde prohlédnete zajímavou historickou památku, ale pokocháte si i krásnou přírodou s mnohými výhledy.

Machu Picchu (Peru)Machu Picchu
Machu Picchu je turisticky velmi zajímavou lokalitou. Představují ruiny inckého kultovního města a nachází se v peruánských Andách. Jde o zvláštní útvar, který dýchá tajemnou atmosférou dávných časů. Roku 2007 bylo dokonce toto místo zařazeno mezi sedm divů světa.

Islas Ballestas
Islas Ballestas je ostrov s bohatou flórou a faunou. Mnozí turisté ostrov poznávají při vyhlídkové plavbě. Nebudete-li mít plán na výlet, využijte této možnosti.

Cusco
Cusco je malebné město, ve kterém se vám zalíbí. Dominantami jsou pevnost Sacsayhuaman a bílá socha Ježíše Krista, kterou najdete nad městem. Navštivte zde muzeum, ale zajímavé jsou i katedrály a kostely. Pěkné je náměstí Plaza de Armas.

Ekvádor

Louka (Ekvádor)Dalším státem Jižní Ameriky je Ekvádor. Jeho rozloha je 256 370 km2, žije zde cca 13,7 milionů obyvatel a nachází se na rovníku. Ekvádor má 24 provincií. Úředními jazyky jsou španělština, kečujština a šuárština. Platí se zde dolary. Krajinu Ekvádoru dělíme na tři části: pobřežní (nížiny, savany a deštné pralesy), horský pás And a východní pás, který je tvořen Amazonskou nížinou.

Turistické cíle

Z významných míst si jmenujme alespoň dvě, která by vám neměli zůstat utajena.

Quito
Quito je hlavním městem Ekvádoru. Má přes 1,8 milionů obyvatel a jeho centrum je památkovou rezervací UNESCO. Quito je moderní město, do kterého se můžete vypravit nakupovat, ale také zde jsou zajímavé historické památky. V centru města je Náměstí nezávislosti s Prezidentským palácem, katedrála a Arcibiskupský palác. Kousek od tohoto místa naleznete Klášter sv. Augustína, divadlo Teatro Surce z roku 1878, Kostel La Compaňía de Jesús z roku 1605 atd.

Galapágy (Ekvádor)Galapagy
Galapágy představují souostroví, které se rozprostírají 1 000 km od Ekvádoru v Tichém moři. Je zde 13 ostrovů s několika sopkami, které jsou aktivní dodnes. Hlavním městem je Puerto Baquerizo Moreno na ostrově San Cristóbal. Galapágy jsou skutečným přírodním divem. Žije zde mnoho zvířat a rostlin. Můžete tu vidět zvířata, které nenajdete jinde na světě, např. obrovskou galapažskou želvu, která se dožívá okolo 150 let a váží cca 200 kg.

Copyright © 2024 Amerika | Mapa stránek | Tvorba webu
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Vyjeďte si na dovolenou do Rakouska, na Korfudo Bratislavy či do Saint-Tropez. Nebo si udělejte o víkendu volno a vydejte se do Moskvy v Rusku. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku.