USA

Americká vlajkaUSA, celým názvem Spojené státy americké, jsou bezesporu nejznámější zemí celého amerického kontinentu. Co se rozlohy týče, jedná se o druhý největší stát v Americe, hned po Kanadě, celkově pak čtvrtý největší na světě. Na území USA naleznete snad všechno, na co lze jen pomyslet. Můžete si zalyžovat v nádherných horách v Coloradu, zaplavat si v Tichém oceánu v Kalifornii či v Atlantiku na Floridě, navštívit nejteplejší místo na Zemi (Údolí smrti) nebo proplout bažinami v Everglades. Jste-li spíše milovníky civilizace, můžete navštívit obrovský New York, slunné Los Angeles s místy jako je Beverly Hills nebo Hollywood, můžete také navštívit uvolněné San Francisco, největší „české“ město Chicago nebo město automobilismu – Detroit. Jakmile se nasytíte civilizací, proč nevyrazit na chladnou Aljašku, která sice s „kontinentálními“ není spojena, ale v rámci vnitrostátních letů se do ní dostanete za pár dolarů.

Las Vegas, NevadaSpojené státy americké jsou populární nejen pro ohromnou nabídku lákadel, které v rámci žádné jiné země na světě pohromadě nenajdete, ale i pro svůj vstřícný přístup k přistěhovalcům. Není divu, první kolonie zakládané Evropany začaly vznikat teprve asi před třemi sty lety. Za tuto dobu se USA stalo centrem světové ekonomiky i kultury. Je to jedna z nejbohatších zemí a její populace už přesáhla úctyhodných 300 milionů lidí. Amerika je rasově nejrozmanitější zemí na světě, její původní obyvatelé jsou jen indiáni, kteří dnes tvoří zanedbatelné množství populace. Ostatní Američané jsou většinou z Evropy. Jejich předkové sem hojně připlouvali téměř po celou dobu existence země z Anglie, Francie i Česka (respektive Rakousko-Uherska a později Československa). V USA nalezla svůj domov také nemálo početná populace z asijského kontinentu a také hispánci z Mexika či dalších, chudších, států Ameriky.

Základní informace o USA

Celý název Spojené státy americké
Originální název United States of America
Hlavní město Washington D.C.
Rozloha 9 600 000 km2 (3/4 největší na světě)
Počet obyvatel 304 000 000
Jazyk angličtina
Měna Americký dolar – USD
Nejvyšší hora Mount McKinley (6 194 m. n. m.)
Státy 50 států unie, 48 kontinentálních (největší Texas), Aljaška a Havaj + Washington D.C.
Největší města New York, Los Angeles, Chicago, Houston, Phoenix

Co nabízí USA

Nová AnglieSpojené státy Americké není možné procestovat v rámci jednoho týdenního či dvoutýdenního zájezdu. Na to, abychom prozkoumali alespoň nejvýznamnější místa z celé země je nutné strávit v USA podstatně delší dobu. Sami Američané rozdělují zemi na východní pobřeží, západní pobřeží a střed země. Na východním pobřeží najdeme nejstarší státy (Connecticut, New England) a z toho důvodu také nejstarší památky (z dob počátků kolonizace země). Na východním pobřeží se také nachází hlavní město Washington D.C. s mnoha známými památkami a samozřejmě také New York City, největší město severní Ameriky. Ve státě New York také můžeme najít největší park Ameriky – Adirondack. Na jižním konci západního pobřeží ježí proslulá Florida. Ta je se svým hlavním městem Miami vyhlášená pro své krásné pláže u Antlantiku. Na jižním cípu Floridy se také rozkládá park Everglades plný močálů.

Houston, TexasKdyž se pomalu pohybujeme na východ po jedné z mnoha amerických dálnic, dostáváme se na severu do oblasti Velkých jezer obklopených městy jako Buffalo, Detroit, Cleveland nebo Chicago. Poslední jmenované je centrem českých imigrantů v Americe. Jsou zde české restaurace, budovy a dokonce i tisk. Jižněji se pak nachází stát Kentucky (u nás znám hlavně díky KFC) nebo Louisiana se známý New Orleans. Putujeme-li ještě dále na západ, začínáme narážet na méně obydlené státy zaměřené hlavně na zemědělství. Například Kansas, Nebraska, Arkansas a podobně. Na jihu pak leží největší Americký kontinentální stát – Texas. Se světoznámým kosmodromem NASA v Houstonu.

Los Angeles, KalifornieTo už se pomalu dostáváme k horským státům jako je Colorado nebo Utah. Naopak Nové Mexiko se skládá většinou z pouště. V Coloradu i Utahu si můžete nádherně zalyžovat, známé Salt Lake City, které bylo i dějištěm olympijských her, nabízí podmínky přímo ideální. To už se pomalu dostáváme na východní pobřeží, cestou ještě míjíme Las Vegas, coby ráj hazardu a město uprostřed pouště. Východní pobřeží tvoří státy Washington, Oregon a Kalifornie, zatímco první dva státy leží spíše v severnějším podnebním pásu, Kalifornie je opravdu teplá a pro desítky pláží je turisty velmi oblíbená. V Kalifornii leží druhé největší americké město – Los Angeles a také město Hippies – San Francisco. Obě města jsou ročně cílem mnoha milionů turistů…

Historie USA

Deklarace nezávislostiPředpokládá se, že první mořeplavci, kteří přistáli na březích Ameriky byli Vikingové už kolem roku 1000, dějiny amerického kontinentu se ale začínají psát až po jeho objevení v roce 1492 Kryštofem Kolumbem s tolik známou lodí Santa Maria. Krátce poté začala kolonizace nového území z Evropy, osadníci sem přijížděli hlavně ze Španělska, Nizozemska, Francie, ale také Švédska. Angličtí osadníci začali budovat nové kolonie na západním pobřeží Atlantiku. Od roku 1664 začala Anglie ovládat většinu kolonií jiných evropských zemí a do roku 1773 vzniklo prvních třináct kolonií (např. New Jersey, New York, Rhode Island, Virginia,…), které daly základ budoucímu státu.

Nevybíravé chování vládnoucí Anglie dalo vzniknout poměrně silné protianglické opozici. Ikonou americké cesty ke svobodě se stalo tzv. Bostonské pití čaje, kdy osadníci z Bostonu převlečení za indiány vyházeli dne 16.12.1773 zdaněný čaj z Anglie do moře. Anglie totiž tehdy potřebovala kompenzovat silné finanční ztráty ve válce s Francií, proto zaváděla až nesmyslné daně a poplatky. Roku 1775 vypukla mezi koloniemi a Velkou Británií tzv. válka za nezávislost. Už o rok později, 4. července 1776 je vydána Deklarace nezávislosti, která vytváří nový stát – Spojené státy americké. Válka končí až roku 1783 potvrzením nového státu Brity. V roce 1789 je schválena listina práv (Bill of Rights).

Konec 18. a celé 19. století je ve znamení expanze USA do dalších částí amerického kontinentu. Nejprve to je směrem na západ a na jih, k USA se už v roce 1791 přidává Vermont, o rok později Kentucky, poté Tennessee a Ohio. Od Francie je koupena Louisiana. Spory v oblasti námořního obchodu vedly k další britsko-americké válce mezi lety 1812 a 1814. Američané chtěli využít oslabeného Spojeného království (válkou s Napoleonem) a expandovat dále na sever do Kanady, to ale skončilo fiaskem a Britové začaly své jednotky přesouvat dokonce i na území USA. Naštěstí pro Američany neměli o válečný konflikt v té době velký zájem. Po válce je vytvořeno mnoho dalších států, například Illinois (1818), Alabama (1819), Florida (1945), Texas (1845) nebo Kalifornie (1850).

V letech 1860 – 1861 se odtrhlo 11 států, které vytvořily Konfederované státy americké. K odtržení vedl rozdílný postoj k otrokům, na jihu (Konfederace) byly rozsáhlé plantáže, na nichž bylo využíváno otrokářské práce, na severu (Unie) chtěli naopak otroctví zrušit. Válka mezi Severem a Jihem trvala do roku 1865 a skončila vítězstvím Severu. Poté se 11 států začlenilo zpět. Do první světové války přibylo v USA dalších 15 států (Kansas, Colorado, Washington, Arizona,…). Roku 1867 koupili Američané od Ruska Aljašku a expandovali také do Karibiku a Tichomoří. Ačkoli Spojené státy do první světové války nijak výrazněji do světové politiky nezasahovali, v obou válkách měli rozhodující vliv na vítězství Dohody, respektive Spojenců. V Druhé světové válce hrálo USA rozhodující roli ve vysvobození Evropy…

Poslední dva státy – Ajlaška a Havaj byly vytvořeny roku 1959, od té doby je zůstává jejich počet na čísle 50…

Copyright © 2024 Amerika | Mapa stránek | Tvorba webu
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Vyjeďte si na dovolenou do Rakouska, na Korfudo Bratislavy či do Saint-Tropez. Nebo si udělejte o víkendu volno a vydejte se do Moskvy v Rusku. Máte rádi teplo, sluníčko a moře? V tom případě doporučujeme dovolenou ve Španělsku.